Bir Kitap / Bin Hitap | Nusret Salih

Gazete İpekyol yazarı Nusret Salih 21 Eylül 2015 tarihinde yazmış olduğu köşe yazısında İdris YILMAZ ve son eseri Divane hakkında fikirlerini okuyucusuyla paylaşmıştır. Aşağıdaki metin o yazıdan aynen alıntıdır. (Yazıya ulaşmak için tıklayınız.)

Değerli dostlar; sizlere tanıtmaya çalışacağım bu kitap, İslam davasına gönül vermiş halis ve muhlis bir dava adamının, kederli ve dertli kaleminden dökülen, sevdasının ve kavgasının şiirsel bir özeti… Bin hitap ise, kitabın içeriğindeki kelime ve cümlelerin; hece, vezin ve kafiyelerle özetlenmiş haliyle, küçültülmüş kâinat olan insanın; büyütülmüş insan olan Kâinat’ın; içinde barındırdığı Kevni ayetlerin, bir dava adamının gözüyle analiz ve inkişafı… Yani, okuyacağınız bu kitapta; binlerce hitap bulacak ve kendinizi bir Otokontrole tabi tutacaksınız. Mübalağa değil, okuyunca anlaşılır…

Evet, o aslen Konya ilinin Yunak ilçesine bağlı Odabaşı köyü sakinlerinden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya açtı gözlerini. Onun biyografisini burada anlatacak değilim tabi. Sadece, bin “HİTAB” diye isimlendirdiğim “DİVANE” isimli eserini tanıtmadan önce, kitabın müellifini kısa olarak tanıtma gayreti bizimkisi!.. Trakya Üniversitesi eğitim fakültesinde okudu ve aynı yıllarda; 1997’nin baharında, “BEN DOĞUYUM” isimli şiir kitabıyla yazı hayatına başladı. Evet, yazar, Şair, Edibve hal adamı olan İdris YILMAZ kardeşimden bahsediyorum. Onunla yolumuzun nasıl kesiştiğini, nasıl tanıştığımızı, tanıştığımız 2007 senesinden bu güne bir daha karşılaşmadığımızı, ama İslami dava eksenindeki kardeşliğimizin hala devam ettiğinin serüvenini, bir başka yazımda izah etmeye gayret edeceğim İnşallah!..

Geçen günlerde, her zaman olduğu gibi arada bir birbirimizi aradığımız gibi, yine kendisiyle bir telefon görüşmesini yaptığımda, hal hatır fasılasından sonra; yeni bir eserinin olup olmadığını sorduğumda, “DİVANE” isimli bir şiir kitabının yayımlandığını söyledi ve birkaç gün sonra da, aynı eserden bir nüshayı bulunduğum yerin adresine gönderip bana ulaşmasını sağladı. Rabbim! Bu samimi Say’ı ve gayretini; ahiretinin azığı ve kendisinden sonra, sadaka-i cariye hükmünde kabule karin bir şekilde, amel defterinin hayır sayfalarına; akmasını temenni ederim.

Evet, Kitabın ismi “DİVANE”!. Yazarı İdris YILMAZ! Kitap, kısa bir önsöz yazısı ile başlar; 208 sayfadan ibaret olan kitab; 200 kadar manalı şiirle,okuyucuyu alıp, ötelere götürdükten sonrason bulmakta… Kitabın yazılış tarihi ve yeri, Kasım 2014 Bursa. Kitabı temin etme adresi: Müşahid Yayınevi, İnönü Cad. Aşkın İş hanı, Kat: 3 No: 49. Osmangazi/BURSA veya musahidyayınevi.com adresi ile 0224 221 12 41 irtibat telefonundan edilebilir…

Evet, İdris hoca kitabının ismini “DİVANE” koymuş fakat bu divanelik öyle alışıla gelmiş insanların bildiği türden bir divanelik falan değildir. Tam aksine bu divanelik; kalemini veya klavyesinin tuşlarını, davasının,sevdasının ve kavgasının, şiirin diliyle, toplumsal buhranların revaçta olduğu yirmi birinci yüz yılın insanına, bir mesaj edasıyla ulaştırılmasının DİVANECE” BİR TERCÜMESİDİR BANA GÖRE!.. Kitabı alıp okuduğunuzda, kendinizden geçecek, dünyanın dört bir yanına mana yolculuğu yapacak ve yeni ufuklara göz kırpacağınızdan emin olabilirsiniz. Ve şöyle bir sonuca varacağınızdan da emin olacaksınız: “Eğer tüm divaneler böyle olsa, öyleyse dünyada akıllı adam yoktur demekten kendinizi alıoyamayacaksınız… İdris Hocanın İdris-ce dörtlüklerinden bir tanesiyle sizleri baş başa bırakıp aradan çekiliyorum.

Kitabının arka kapağında, İdris Hocanın mütevazı bir resmi ile hemen altında şu cümleler yer almaktadır.

Ben sevdamı, ben kavgamı,

Satmadım ki, satmam bilin.

Sinemdeki keder gamı,

Satmadım ki, satmam bilin.

Aynı gördüm yokuş düzü,

Hep aradım nurlu yüzü.

Hak kelama batıl sözü,

Katmadım ki, katmam bilin…

Heves etmem köşk makama,

Göğsüm açık bak yakama.

Bol sıfırlı çok rakama,

Batmadım ki, batmam bilin.

Böyle geçti kırk bir yaşım,

Secde tanır korkar başım.

Eğilmedim arkadaşım,

Yatmadım ki, yatmam bilin…

Evet, o kendisini, davasını, sevdasını ve kavgasını Şiir’in diliyle böyle özetler!.. Bizde acizane, İdris kardeşimin, İslam davasına olan aşkının hiç sönmemesi için ve bu kutlu yolda yeni eserlere imza atmasını; yüce Rahman’dan niyaz ederiz!.. Yolun açık bahtın ak ve akıbetin hayır olsun, ey kal ile hal-ı mutabık olan kardeşim. Selam ve dua ile. 21 EYLÜL 2015.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir